Final Results

Place Skater Country SP LP
1 Michelle KWAN USA 1 1
2 Irina SLUTSKAYA RUS 4 2
3 Maria BUTYRSKAYA RUS 5 3
4 Laetitia HUBERT FRA 3 4
5 Anna RECHNIO POL 2 5
6 Tonia KWIATKOWSKI USA 8 6
7 Elena LIASHENKO UKR 6 7
8 Elena SOKOLOVA RUS 13 8
9 Tanja SZEWCZENKO GER 10 10
10 Diana POTH HUN 15 9
11 Yulia VOROBIEVA AZE 11 11
12 Yulia LAVRENCHUK UKR 12 13
13 Joanne CARTER AUS 16 12
14 Tatyana MALININA UZB 7 18
15 Lenka KULOVANA CZE 17 14
16 Vanessa GUSMEROLI FRA 9 19
17 Marie-Pierre LERAY FRA 18 16
18 Silvia FONTANA ITA 21 15
19 Julia SEBESTYEN HUN 20 17
20 Angela DEROCHIE CAN 19 20
21 Zuzana PAUROVA SVK 14 23
22 Shizuka ARAKAWA JPN 22 21
23 Lucinda RUH SWI 24 22
24 Mojca KOPAC SLO 23 24

Short Program Results

Place Skater Country
1 Michelle KWAN USA
2 Anna RECHNIO POL
3 Laetitia HUBERT FRA
4 Irina SLUTSKAYA RUS
5 Maria BUTYRSKAYA RUS
6 Elena LIASHENKO UKR
7 Tatyana MALININA UZB
8 Tonia KWIATKOWSKI USA
9 Vanessa GUSMEROLI FRA
10 Tanja SZEWCZENKO GER
11 Yulia VOROBIEVA AZE
12 Yulia LAVRENCHUK UKR
13 Elena SOKOLOVA RUS
14 Zuzana PAUROVA SVK
15 Diana POTH HUN
16 Joanne CARTER AUS
17 Lenka KULOVANA CZE
18 Marie-Pierre LERAY FRA
19 Angela DEROCHIE CAN
20 Julia SEBESTYEN HUN
21 Silvia FONTANA ITA
22 Shizuka ARAKAWA JPN
23 Mojca KOPAC SLO
24 Lucinda RUH SWI
25 Alisa DREI FIN
26 Anna WENZEL AUT
27 Anna LUNDSTRÖM SWE
28 Marta ANDRADE SPN
29 Hyung-Kyung CHOI ROK
30 Yankun DU CHN

Qualifying Results--Group A

Top 15 qualify for the short program

Place Skater Country
1 Michelle KWAN USA
2 Irina SLUTSKAYA RUS
3 Elena SOKOLOVA RUS
4 Tonia KWIATKOWSKI USA
5 Yulia VOROBIEVA AZE
6 Joanne CARTER AUS
7 Shizuka ARAKAWA JPN
8 Laetitia HUBERT FRA
9 Julia SEBESTYEN HUN
10 Lenka KULOVANA CZE
11 Angela DEROCHIE CAN
12 Alisa DREI FIN
13 Anna LUNDSTRÖM SWE
14 Marie-Pierre LERAY FRA
15 Hyung-Kyung CHOI ROK
16 Ivana JAKUPCEVIC CRO
17 Shirene HUMAN SAF
18 Lauryna SLAVINSKAITE LIT
19 Anna CHATZIATHANASSIOU GRE

Qualifying Results--Group B

Top 15 qualify for the short program

Place Skater Country
1 Maria BUTYRSKAYA RUS
2 Anna RECHNIO POL
3 Elena LIASHENKO UKR
4 Yulia LAVRENCHUK UKR
5 Tatyana MALININA UZB
6 Tanja SZEWCZENKO GER
7 Vanessa GUSMEROLI FRA
8 Diana POTH HUN
9 Silvia FONTANA ITA
10 Lucinda RUH SWI
11 Zuzana PAUROVA SVK
12 Mojca KOPAC SLO
13 Marta ANDRADE SPN
14 Anna WENZEL AUT
15 Yankun DU CHN
16 Olga VASSILJEVA EST
17 Valeria TRIFANCOVA LAT
18 Helena PAJOVIC YUG
19 Roxana LUCA ROM
20 Rocia SALAS MEX


Back to Events / Reviews and Reports / 1998 Worlds / Results
Photo © Heather Winfield